З кожним роком кількість користувачів світової мережі неухильно зростає. Більш того, разом із дорослими, доступ до комп'ютера отримують також і діти, а тому не секрет, що серед відвідувачів Інтернету зростає частка юної аудиторії.
І хоча на екрані комп'ютера Інтернет представляється дитині абсолютно віртуальним світом, тим не менше в ньому існують загрози, здатні заподіяти реальну шкоду. На відміну від дорослих Інтернет-користувачів, діти можуть не усвідомлювати небезпек, які підстерігають їх у Мережі.
Для більшості з нас Інтернет - це доступ до корисної інформації, однак ми часто забуваємо, що за його допомогою простіше отримати дані і про нас самих. Адреса, телефон, особисті фото, дані про родичів, паспортні дані, відомості про банківські рахунки, - ось далеко не повний перелік тієї інформації, яку активний користувач мережі зберігає на її серверах.
Не слід думати, що особисте життя залишається особистим, якщо інформація про нього є у Інтернеті.
З цього приводу слова Олександра Ольшанського, заступника голови правління ІнАУ (Інтернет-асоціації України): «Люди поводяться в Інтернеті в принципі безтурботно. Вони не розуміють, що, по-перше, будь-яка інформація там загальнодоступна, а, по-друге, Мережа має властивість «вічної пам'яті». Якщо ви хоч раз щось опублікували, то видалити цю інформацію з Мережі неможливо. Навіть якщо ви видалите дані у джерелі - там, де опублікували, - вони все одно залишаться в копіях, кешах пошукових систем і т. д. Я б порадив користувачам десять разів подумати: чи варто публікувати в мережі Інтернет якусь особисту інформацію про себе? І якщо все ж публікуєте її, то будьте готові до того, що її зможе використовувати хто і коли завгодно. У тому числі і проти вас».
Правила спілкування в соцмережах
Якщо ви тільки недавно зареєструвалися в соцмережах, вам не зашкодить знання віртуального етикету! А також деякі правила, які зроблять спілкування в інтернеті найбільш безпечним і приємним.
Обережніше з висловлюваннями! Ваш статус про щось ваші друзі напевно сприймуть адекватно. Але чи можете ви поручитися, що серед численних відвідувачів вашої сторіночки не буде стурбованих особистостей, які почнуть вас дошкуляти різними повідомленнями?
Максимум ясності. Слідкуйте за тим, щоб ваші повідомлення були гранично зрозумілі, адже в письмовому вигляді неможливо передати ні інтонацію, ні вираз обличчя. Зробіть своє послання зрозумілим.
Пам'ятаєте про свій статус. Якщо ви - людина більш-менш публічна, знайте: інформацією свого профілю можуть скористатися, щоб скомпрометувати вас! Тому не ризикуйте своєю посадою. Також будьте обережнішими у висловлюваннях.
Будьте тактовні з друзями. Інформація, яку ви запускаєте у віртуальний простір, може реально розсварити вас з людьми, які вам дорогі!
Не женіться за популярністю. Вам здається, що велика кількість віртуальних знайомих підвищує ваш статус? Може бути, але ... тільки віртуальний. Тому не варто намагатися отримати якомога більше друзів у соцмережах, краще постарайтеся по максимуму спілкуватися з людьми в реалі.
Будьте уважні до віртуальних співрозмовників. Що вам варто відправити вітальну листівку другу з мережі? Пара рухів мишкою - а у людини вже гарний настрій на цілий день! Цінуйте своїх віртуальних приятелів, можливо, в майбутньому ваша дружба переросте в реальну.
Будьте категоричні, коли це треба. Вам надходить непристойна пропозиція, або вам набридло величезна кількість повідомлень від одного з ваших "френдів"? Вимкніть його або заблокуйте! Не варто думати, красиво це чи ні по відношенню до людини. Адже він краде ваш час, засмічує ваш ефір непотрібної чи неприємною інформацією. Чому ви зобов'язані це терпіти?
Поради батькам. Позитивні і негативні сторони соцмереж та їх вплив на розвиток дитиини
ЧОТИРИ «ЗА» ВІРТУАЛЬНЕ СПІЛКУВАННЯ
Дитина опановує роботу з комп'ютером і в інтернеті.
Отримує безліч інформації, навчається її «фільтрувати», що позитивно впливає на логічне мислення, пам'ять, увагу.
Якщо друзі чи однокласники живуть в іншому місті або районі великого міста, школяр не випадає зі свого кола спілкування, перебуває в курсі останніх подій у житті однолітків.
Під час листування з іншими дітьми відточує вміння грамотно будувати речення, висловлювати свої думки.
П'ЯТЬ «ПРОТИ» ВІРТУАЛЬНОГО СПІЛКУВАННЯ
Світ соціальної мережі розмиває рамки загальноприйнятих понять: добре/погано, пристойно/непристойно, красиво/вульгарно тощо. Дитяча психіка незахищена перед світом, де здається, що можна все і ніхто про це не дізнається.
Спілкуючись з однолітками в неформальній ситуації (тобто поза школою чи гуртком) тільки в соцмережі, дитина не розвивається емоційно. Адже текстові повідомлення позбавлені міміки, жестів, енергетичних імпульсів. Важко визначити, чи людина щира, як вона відреагувала на висловлювання співрозмовника.
Спотворюється розуміння дружби, адже в мережі в тебе може бути 300 френдів, та запросити на День народження в реальному світі нікого.
Виникає проблема самоідентифікації малого учасника соцмережі, адже в інтернеті можна зробити себе розумним, дотепним, популярним і гарним, а в житті залишатися сірою мишею, нецікавою одноліткам.
Батьки не можуть проконтролювати, з ким спілкується дитина, яку інформацію вона отримує. Адже не треба забувати, що в мережі повно педофілів і просто людей не сповна розуму.
Хоча недоліків соцмереж у нас назбиралося трохи більше, майте на увазі, що всі ці «небезпеки» справді загрожують дитині, якщо вона проводить у віртуальному світі більшу частину дозвілля. Тому намагайтеся зайняти школяра в реальному світі. Проводьте час разом, читайте книжки, дивіться фільми. А основне — постійно спілкуйтеся, пояснюйте, не тільки слухайте, а й дослухайтеся до своєї дитини. Тоді ви зможете запобігти неприємним ситуаціям.
Національна дитяча "гаряча лінія" приймає дзвінки від дітей та дорослих, чиї запити стосуються дітей. Дитяча "гаряча лінія" функціонує за номером 0-800-500-225 (безкоштовно для мобільних та стаціонарних номерів телефонів по всій території України). А з 1 червня 2017 року Національна дитяча "гаряча лінія" відкрила новий короткий номер 116 111 (безкоштовний для абонентів КиївСтар та Лайфселл). Даний номер телефону запроваджений у 26 європейських країнах як узгоджений номер допомоги дітям по телефону.
Лінія є абсолютно безкоштовною, анонімною та конфіденційною.
Дитяча "гаряча лінія" працює по буднях з 12.00. до 20.00. та в суботу з 12.00 до 16.00.
Електронний банер Національної дитячої "гарячої лінії"
Директор районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді
Беженар Галина Михайлівна
Телефон: 5-37-30
Вас вислухає і дасть пораду психолог
Мельник Інна Вікторівна
Телефон: 5-40-42
Начальник служби у справах дітей Березнівської РДА
Дричук Микола Миколайович
Телефон: 5-62-41
(098)600-7179
Інспектором ювенальної превенції Березнівського ВП у Рівненській області
Трофимчук Наталія Василівна
Телефон: (068)510-3326
З вами поспілкуватися завідувач сектору опіки, піклування, усиновлення служби у справах дітей
Кардаш Ірина Миколаївна
Телефон: 5-62-41
Відділ у справах молоді та спорту управління освіти молоді та спорту РДА
Ящук Василь Йосипович
Телефони: 5-34-10
Вас завжди вислухають та підтримають:
практичний психолог закладу
Ренкас Осана Василівна
Телефон: (098) 098-9867